Priprema pacijenta za laboratorijske analize

Priprema pacijenta za laboratorijske analize

Pravilna priprema za laboratorijske analize ključna je kako bi se osigurali pouzdani rezultati. U zavisnosti od vrste testa ili uzorka koji se prikuplja, postoje različite preporuke kako se pripremiti za analizu.

Pripreme za davanje uzorka krvi

  1. Gladovanje: Za određene testove iz krvi kao što je lipidni status, neophodno je gladovati 8 do 12 sati pre davanja uzorka. Preporučuje se unošenje vode kako bi se sprečila dehidratacija koja može uticati na tačnost rezultata kao i na proces vađenja krvi.

  2. Lekovi: Neki lekovi mogu uticati na rezultate testova iz krvi i može biti potrebno privremeno obustavljanje njihove upotrebe pre uzorkovanja, a uz obaveznu prethodnu konsultaciju sa lekarom.

  3. Fizička aktivnost: Izbegavajte intenzivnu fizičku aktivnost 24h pre davanja krvi na analizu jer to može uticati na rezultate testiranja, posebno na nivoe određenih enzima i hormona. 

  4. Alkohol: Preporučuje se izbegavanje konzumiranja alkohola najmanje 24h pre davanja krvi na analizu, jer alkohol može uticati na nivoe enzima jetre, šećera u krvi i rezultate lipidnog statusa.

Na dan testiranja

Hidratacija: Pijte vodu kako biste olakšali uzimanje uzorka krvi.

Izbegavanje stresa: Trudite se da ostanete opušteni jer stres može uticati na rezultate nekih testova krvi.

Priprema za analizu urina sa sedimentom

  1. Higijena: Pre uzimanja uzorka operite genitalnu regiju sapunom i vodom kako biste smanjili rizik od kontaminacije.

  2. Prvi jutarnji urin: Za većinu testova urina, uključujući opštu analizu, koristite prvi jutarnji urin jer je najkoncentrovaniji.

  3. Prikupljanje uzorka: Koristite sterilnu posudu koju vam je obezbedila laboratorija ili koju ste kupili u apoteci.

  4. Pravovremena dostava uzorka: Uzorak urina dostavite u laboratoriju u roku od 2h od prikupljanja kako biste sprečili razgradnju komponenti urina i promene u njegovom sastavu. Ako je moguće, uzorak čuvajte u frižideru do dostavljanja u laboratoriju.

Priprema za genetičke testove

  1. Prikupljanje uzorka: U zavisnosti od vrste testa, uzorak može biti krv, pljuvačka ili drugi biološki materijal. Pratite specifične instrukcije koje ćete dobiti od zaposlenih u laboratoriji.

  2. Medicinska istorija: U cilju pravilnog izvođenja analize i interpretacije rezultata, za određene genetičke testove potrebno je da navedete određene podatke iz svoje medicinske istorije. 

  3. Konsultacija: Pre izvođenja genetičkih analiza, poželjno je obaviti razgovor sa svojim lekarom ili genetičkim savetnikom.

Posebne analize i priprema pacijenta 

Lipidni status: Gladujte 8-12 sati pre testa. Dozvoljeno je piti vodu. Izbegavajte alkohol 24h pre testa. 

Glukoza u krvi: Gladujte 8-10 sati pre jutarnjeg testa glukoze u krvi. Izbegavajte hranu bogatu šećerom dan pre testiranja.

Kortizol iz salive:  Uzorkovanje se vrši prema instrukcijama lekara. Izbegavajte stres i intenzivne vežbe pre uzimanja uzorka.

Vreme koagulacije: Izbegavajte uzimanje aspirina 3-5 dana pre testiranja, osim ako nije propisan kao inhibitor agregacije trombocita.

Kalcitonin: Preporučuje se 8-10 sati noćnog gladovanja pre davanja uzorka.

Kateholamini u plazmi: Preporučuje se 8-10 sati gladovanja i izbegavanje intenzivnih fizičkih aktivnosti i određene hrane (banane, kafa, čokolada) 3 dana pre testa.

Insulin i C peptid: Preporučuje se 8-12 sati gladovanja pre uzorkovanja.

Test tolerancije na glukozu (OGTT): Test se izvodi ujutru, nakon 10-12 sati noćnog gladovanja. Dozvoljeno je popiti vodu pre uzorkovanja. U slučaju da se koristi terapija, potrebno je konsultovati se sa lekarom o potencijalnoj obustavi iste pre uzorkovanja.

Hrom iz urina: Izbegavajte unos suplemenata minerala najmanje jednu nedelju pre testa.

Teški metali (olovo): Izbegavajte morsku hranu i suplemente minerala 3 dana pre testa.

Prostata specifični antigen (PSA): Seksualna apstinencija 48h pre testa. Rektalni pregledi, kolonoskopije i biopsije ne treba da se obavljaju pre određivanja nivoa PSA i slobodnog PSA.

Dodatne preporuke

  • Uvek se konsultujte sa svojim lekarom ili laboratorijom za specifične instrukcije pre bilo kog testa.

  • Jedite izbalansirane obroke i izbegavajte masnu ili veoma slatku hranu kada nije neophodno gladovati pre testiranja.

  • Osigurajte dovoljno odmora pre davanja uzorka. Ukoliko je moguće, izbegavajte sunce, fizičku aktivnost i stres i opustite se 10-15 minuta pre uzorkovanja.

  • Nivoi nekih hormona variraju u toku dana, pa uzorci za ovu vrstu testova treba da se prikupe do 10h ujutro.

  • Ako uzimate lekove, posavetujte se sa lekarom o potencijalnom prekidu terapije pre uzorkovanja. Obavestite tehničara u laboratoriji o lekovima koje uzimate.

  • Neki lekovi (glukokortikoidi, estrogeni) kao i groznica i duže ležanje i odmaranje u krevetu, mogu povećati nivo glukoze u krvi. Test tolerancije na glukozu se preporučuje u odsustvu ovih faktora.

  • Posle rendgenskih snimaka, ultrazvuka, masaža, refleksologije ili fizioterapije ne preporučuju se analize krvi. 

  • Na neke parametre može uticati dan menstrualnog ciklusa kada se vrši uzorkovanje. Pratite preporuke lekara o danu ciklusa za obavljanje testa.

  • Pre određivanja hormona stresa (ACTH, kortizol, prolaktin), važno je biti miran i opušten, jer stres može povećati nivo ovih hormona u krvi.


Zaključak:

Pravilna priprema za medicinske analize može značajno uticati na tačnost rezultata. Prateći ove preporuke i konsultujući se sa svojim lekarom, obezbedićete efikasno i tačno prikupljanje uzoraka. Budite informisani i pripremljeni kako biste dobili pouzdane rezultate. Dođite u Sante laboratorije, uradite analize i ostanite dobro informisani o svom zdravstvenom stanju!

close

Comparare

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

close

Proizvod je uspešno dodat u vašu korpu za kupovinu!

Moja korpa Poručite